Jediná cesta, které budete litovat, je ta, kterou nepodniknete. 

                                                                                                                      Paulo Coelho

Jak to všechno začalo:

Vatis - Petr Ledvina
Vatis - Petr Ledvina

Láska ke svobodnému cestovaní a výrobě obytných aut, expedičních speciálů u nás začala začátkem 80. let minulého století, kdy můj táta začal stavět v tu dobu tolik oblíbené obytné Avie.

Začalo to stavbou obytného vozidla pro naši rodinu a poté následovaly stavby dalších obytňáků pro kamarády a známé. Ke konci 80 let začala stavba obytného expedičního speciálu na povozku IFA 4x4, která byla určena pro expedici Afrika 1987, expedici měl vést a zaštiťovat po odborné stránce František Jeniš, který ale přijal nabídku na expedici Tatra kolem světa. Obytný speciál poté sloužil na kratší výpravy a pro sportovce ultralehkého létání. Následoval expediční speciál Liaz 4x4, stavěný pro expedici Eko Kamčatka - Čína, která se úspěšně realizovala v roce 1990. Expedice najela 42000km. Ve víru polistopadových událostí roku 89 se naše cesty ubíraly jiným směrem, než karavanem, byla doba objevování východu planety a následovaly expedice Himalaya Hight 96, která byla pozemní cestou pomocí vnitrostátních přeprav ( vlaků, autobusů, terénních minibusů atd.) z Prahy až do Jiri (Nepál) - výchozí vesnice, odkud startuje známý Everest trek. Trasa expedice vedla: Česká republika - Slovensko - Maďarsko - Rumunsko - Bulharsko - Irán - Pákistán - Indie - Nepál a zpět. Našli jsme velké zalíbení v krásné hornaté krajině Nepálu, který se nám na pěkných pár let stal cílem pro naše cestování.

Jak šel čas, rodina se rozrostla a nadešel čas na opětovné cestování karavanem. V roce 2014 jsme koupili obytný vůz - alkovnu zn. Laika na podvozku Iveco Daily a začalo nám naše novodobé cestování. Cestujeme se třemi dětmi, v čase začátku cestování byly ve věku 1/2,5/7let. Díky individuální výuce jsme mohli a také uskutečnili dlouhé cesty napříč Evropou. Následující roky až do Covid éry jsme cesty v rámci jednoho roku podnikali zhruba následujícím postupem: jarní cesta za sluncem - směr jih - doba trvání 2měsíce, letní cesta za chladem - sever - trvání cca 1měsíc, podzimní cesta za sluncem - jih - doba trvání 2-3měsíce a na vánoce domů. Mezitím samozřejmě krátké výlety cca týdenní po republice.

Při takové porci času stráveném na cestách a naježděným kilometrům se musel začít řešit problém s opravami na obytném autě. Vzhledem k naší historii jsme samozřejmě opravy prováděli sami, v kvalitě, kterou nám různé profesionální servisy nedokázaly poskytnout.

V covidové éře jsme s tátou začali stavět pro něj "podzim života" obytnou dodávku, ve které jsme mohli shrnout naše dosavadní zkušenosti, jak s výrobou, tak cestováním v karavanu.

Vzhledem ke kladnému ohlasu, radosti ze stavby a užívání obytných vozidel, jsme se rozhodli se tomuto oboru věnovat naplno.

Vatis - Petr Ledvina